madeometer

Made O'Meter

Upptäck var ett varumärke eller en produkt har sitt ursprung

Vem äger Rigoni di Asiago?

Rigoni di Asiago

Varumärkets ursprung
Italien
Huvudsaklig produktion
Italien

Rigoni di Asiago är ett italienskt ekologiskt livsmedelsmärke känt för honung, fruktkonserver, naturliga sötningsmedel och hasselnötskrämer. Rigoni di Asiago ägs ytterst av Rigoni di Asiago S.r.l., som kontrolleras av Giochele S.r.l., Rigoni-familjens holdingbolag.

rigonidiasiago.international
Stämmer uppgifterna om Rigoni di Asiago?
Uppdaterad: 23 september 2026 ·
Dela𝕏

Om Rigoni di Asiago

Vad är Rigoni di Asiago?

Rigoni di Asiago är ett italienskt livsmedelsmärke som producerar ekologiska produkter. Företaget har sitt huvudkontor i Asiago, i provinsen Vicenza, Italien. Rigoni di Asiago verkar inom livsmedelssektorn och har kommersiella dotterbolag, inklusive Rigoni di Asiago USA LLC.

Vem äger Rigoni di Asiago?

Rigoni di Asiago ägs ytterst av Rigoni di Asiago S.r.l., enligt Made O'Meters ägardata verifierad den 23 september 2026. Rigoni di Asiago S.r.l. kontrolleras av Giochele S.r.l., Rigoni-familjens holdingbolag, som äger 57,3% av aktiekapitalet. KC Next Food S.C.A., associerat med Kharis Capital, äger återstående 42,7%. Rigoni di Asiago S.r.l. är koncernens moderbolag och bedriver produktions och försäljningsaktiviteter i Italien och på marknader utan separata kommersiella strukturer.

Var kommer Rigoni di Asiago ifrån?

Rigoni di Asiago har sitt ursprung på Asiago-platån i norra Italien. Verksamheten började producera honung 1923 genom Elisa Rigonis biodlingsverksamhet. Företaget expanderade till andra produkter 1979. Rigoni di Asiago öppnade en produktionsanläggning på Asiago-platån 1990, och dess produkter blev certifierade ekologiska 1992. Fiordifrutta introducerades 1996, följt av Dolcedì och Nocciolata 2008.

Vilka produkter tillverkar Rigoni di Asiago?

Rigoni di Asiago tillverkar ekologisk honung, fruktkonserver, naturliga sötningsmedel, fruktprodukter och hasselnötskrämer. Namngivna produktlinjer inkluderar Fiordifrutta fruktkräm, Dolcedì sötningsmedel, Nocciolata hasselnötskräm, Tantifrutti fruktberedningar, Fruttosa färdig att använda frukt och DolceHerbe. Nocciolata varianter inkluderar Nocciolata Senza Latte och Nocciolata Bianca.

Vanliga frågor om Rigoni di Asiago

Är Rigoni di Asiago ett italienskt märke?

Ja, Rigoni di Asiago har sitt ursprung i Italien och har sitt huvudkontor i Asiago, i provinsen Vicenza. Märkets historia började på Asiago-platån.

Är Rigoni di Asiago ett ekologiskt märke?

Ja, Rigoni di Asiago anger att alla deras produkter blev certifierade ekologiska 1992. Deras produktsortiment inkluderar ekologisk honung, fruktkonserver, sötningsmedel och krämer.

Vem gör Nocciolata?

Rigoni di Asiago gör Nocciolata. Produktlinjen inkluderar hasselnöts och kakaokrämer, inklusive Nocciolata Senza Latte och Nocciolata Bianca.

Vad är Fiordifrutta gjort av?

Fiordifrutta görs av Rigoni di Asiago. Det är en fruktkräm som introducerades av företaget 1996.

Tillverkar Rigoni di Asiago honung?

Ja, honung är en del av Rigoni di Asiagos ursprungliga produktlinje. Företagets honungsproduktion började 1923.

Källor: rigonidiasiago.international, it.wikipedia.org, osservatorio-economia-circolare.b-cdn.net, slideshare.net, aifi.it, rigonidiasiago.it, linkedin.com, livingstonepartners.com

Ägaruppgifter är sammanställda från offentliga källor och verifierade där det är möjligt. Ser du ett fel? Föreslå en rättelse nedan.

Produkter från Rigoni di Asiago

31

och 7 produkter till

Made O'Meter använder AI-driven analys för att uppskatta produktionsursprung. Resultaten är inte alltid 100% korrekta.

2025 i7even ApS Köpenhamn Danmark - Alla rättigheter förbehållna. Koncept och metoder som används i denna app får inte reproduceras utan tillstånd

MagasinSamarbeten