madeometer

Made O'Meter

Upptäck var ett varumärke eller en produkt har sitt ursprung

Vem äger Mulino Bianco?

Mulino Bianco

Varumärkets ursprung
Italien
Huvudsaklig produktion
Italien

Mulino Bianco är ett italienskt bagerivarumärke som lanserades av Barilla 1975. Mulino Bianco ägs ytterst av Granaria S.a.p.A., ett familjeägt företag baserat i Italien, via Barilla G. e R. Fratelli S.p.A. och Barilla Holding S.r.l.

mulinobianco.it
Stämmer uppgifterna om Mulino Bianco?
Uppdaterad: 23 september 2026 · Ägande verifierat: 13 september 2026 ·
Dela𝕏

Ägarkedja

  1. VarumärkeMulino BiancoItalien
  2. Barilla G. e R. Fratelli S.p.A.
  3. Barilla Holding S.r.l.
  4. Yttersta ägareGranaria S.a.p.A.Italien

Om Mulino Bianco

Vad är Mulino Bianco?

Mulino Bianco är ett italienskt varumärke för söta och salta bakverk. Barilla lanserade Mulino Bianco 1975 som en del av sin satsning bortom pasta och in i bageriprodukter.[1][7] Varumärket är associerat med kex, snacks, bröd, kakor, skorpor och kex.[1][10]

Vem äger Mulino Bianco?

Mulino Bianco ägs ytterst av Granaria S.a.p.A., enligt Made O'Meters ägardata som verifierades den 13 september 2026. Ägarkedjan är Mulino Bianco, Barilla G. e R. Fratelli S.p.A., Barilla Holding S.r.l. och Granaria S.a.p.A. Granaria S.a.p.A. har sitt huvudkontor i Italien och är familjeägt.

Var kommer Mulino Bianco ifrån?

Mulino Bianco har sitt ursprung i Parma, Italien, och kom in på den italienska marknaden i oktober 1975 med sina första kexprodukter.[2][4] Varumärket utvecklades under ledning av Giovanni Maestri för att diversifiera Barillas historiskt pasta-fokuserade produktion.[2] De första kexen inkluderade Tarallucci, Macine, Galletti, Campagnole och Pale.[4] Barillas historiska arkiv anger att sortimentet senare utökades till att omfatta snacks, kakor och bröd.[10]

Vilka produkter gör Mulino Bianco?

Mulino Bianco tillverkar kex, snackskakor, bröd, skorpor, kex, grissini, knäckebröd och kakor.[1][10] Namngivna produkter inkluderar Tarallucci, Macine, Galletti, Campagnole, Baiocchi, Saccottini, Crostatine, Flauti, Pan Bauletto och Pangrì.[3][4][5] Barilla Group beskriver Mulino Bianco som att de erbjuder över 100 bageriprodukter.[15]

Vanliga frågor om Mulino Bianco

Är Mulino Bianco ett italienskt märke?

Ja. Mulino Bianco har sitt ursprung i Parma, Italien, och dess första produkter lanserades på den italienska marknaden 1975.[2][4]

Tillverkas Mulino Bianco av Barilla?

Ja. Barilla lanserade Mulino Bianco 1975, och Mulino Bianco är en del av Barillas ägarkedja.[1][7]

Vilken typ av mat säljer Mulino Bianco?

Mulino Bianco säljer bakverk, inklusive kex, bröd, snackskakor, skorpor, kex och kakor.[1][10]

Vilka Mulino Bianco-kex är kända?

Namngivna Mulino Bianco-kexprodukter inkluderar Tarallucci, Macine, Galletti, Campagnole, Baiocchi och Pan di Stelle.[3][4]

Vem äger ytterst Mulino Bianco?

Mulino Bianco ägs ytterst av Granaria S.a.p.A., enligt Made O'Meters ägardata som verifierades den 13 september 2026. Kedjan går via Barilla G. e R. Fratelli S.p.A. och Barilla Holding S.r.l.

Källor: archiviostoricobarilla.com, it.wikipedia.org, barillagroup.com: mulino bianco 50, mulinobianco.it: MULINO BIANCO CALENDARIO 2025 MOBILE.pdf, mulinobianco.it: anni 90, mulinobianco.it: anni 70, barillagroup.com: 1877 2017 barilla turns 140 history italian family, en.wikipedia.org

Källor: en.wikipedia.org

Ägaruppgifter är sammanställda från offentliga källor och verifierade där det är möjligt. Ser du ett fel? Föreslå en rättelse nedan.

Produkter från Mulino Bianco

77

och 53 produkter till

Made O'Meter använder AI-driven analys för att uppskatta produktionsursprung. Resultaten är inte alltid 100% korrekta.

2025 i7even ApS Köpenhamn Danmark - Alla rättigheter förbehållna. Koncept och metoder som används i denna app får inte reproduceras utan tillstånd

MagasinSamarbeten