Vem äger Blizzard Entertainment?
Blizzard Entertainment
Made O'Meter är gratis och reklamfritt, byggt för att hålla den här typen av ägande transparent.
- Yttersta ägare
- Microsoft Corporation
- Varumärkets ursprung
- USA
- Ägarform
- Börsnoterat bolag
- Om Blizzard Entertainment
- Activision Blizzard, Inc. är ett amerikanskt holdingbolag inom videospel som bildades 2008 genom fusionen mellan Activision och Vivendi Games, moderbolaget till Blizzard Entertainment.
Uppdaterad: 13 september 2026 · Ägande verifierat: 13 september 2026
Ägarkedja
- VarumärkeBlizzard EntertainmentUSA
- Activision Blizzard, Inc.
- Yttersta ägareMicrosoft CorporationUSA
Produkter från Blizzard Entertainment
4- Blizzard datorspelUnderhållning – Datorspel och mjukvara
- Blizzard Entertainment Videospel och TjänsterDigital Media – Kommersiell programvara och Videospel
- Blizzard Entertainment SpelAnnat – Datorspel och underhållning
- Blizzard videospel och tjänsterAnnat – Videospel och digitala underhållningstjänster
Alternativ till Blizzard Entertainment
Varumärken i samma kategori som inte är amerikanskägda:
- Se alla produkter från Barking Pumpkin Records
Barking Pumpkin Records
Universal Music Group N.V. · Nederländerna
- Se alla produkter från Arrow Academy
Arrow Academy
THG plc · Storbritannien
- Se alla produkter från Nextory
Nextory
Nextory AB · Sverige
- Se alla produkter från Arthaus Musik
Arthaus Musik
Vivendi SE · Frankrike
- Se alla produkter från Scania
Scania
Volkswagen AG · Tyskland
- Se alla produkter från Discofoon
Discofoon
V&D Concessions B.V. · Nederländerna